W sieci bez problemu znajdziemy wiele ofert dotyczących domu do remontu na sprzedaż we Wrocławiu. Czego możemy się spodziewać po takim ogłoszeniu? Co jednak ważniejsze, czy warto inwestować w tego rodzaju nieruchomość.

Spis treści:

  1. Nieruchomości z duszą

  2. Plusy inwestycji w dom z rynku wtórnego

  3. Niespodziewane wydatki

 

Czy warto rozważyć dom na sprzedaż do remontu we Wrocławiu?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dom do remontu na sprzedaż we Wrocławiu będzie dobrą inwestycją. Każda nieruchomość jest inna i ma swoje wady zalety. W przypadku domu do remontu na sprzedaż we Wrocławiu sprawa się jeszcze bardziej komplikuje. Na etapie oględzin bardzo trudno określić jak kosztowny będzie remont. Co więcej, podczas gruntownych remontów starszych nieruchomości bardzo często pojawiają się dodatkowe koszty, często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zakup domu z lat 60-80 z rynku wtórnym, który jest zazwyczaj dużo tańszy niż rozpoczęcie budowy nowego domu może okazać się bardzo kosztowne.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Niestety pomimo niższej ceny, często możemy wpakować się w kłopoty, które skończą się wydaniem ogromnej sumy pieniędzy albo koniecznością zaprzestania dalszych prac. Niestety w trakcie procesu zakupowego trudno wyobrazić sobie całkowite koszty, które po paru miesiącach mogą nas po prostu przerosnąć. Jest to szczególnie trudne dla osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z branżą budowlaną i decydują się znaleźć dom do remontu na sprzedaż we Wrocławiu kierując się emocjami czy jego powierzchownym wyglądem. Na taką okazję czekają właśnie nieuczciwi sprzedawcy, którzy świadomie zamaskują przed nami niektóre problemy. Z tego powodu nie kupujmy od razu domu, który dobrze wygląda – spójrzmy na niego oczami specjalisty, który dosłownie szuka dziury w całym, by szybko obliczyć, na ile wybrana inwestycja jest, lub nie jest opłacalna. W takiej sytuacji warto również skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pomoże znaleźć wymarzoną nieruchomość. Wybór i kupno posesji oraz budowa na niej domu często przytłacza ogromem prac oraz koniecznych do przeprowadzenia formalności.

Nie zawsze umiemy sprecyzować nasze potrzeby, wizję przyszłego budynku, przewidzieć zmiany jakie na przestrzeni lat będą zachodzić w najbliższym otoczeniu działki. Dużo łatwiej wówczas wybrać nieruchomość, która jest już dobrze osadzona w krajobrazie i okolicznych zabudowaniach, gwarantujących względną niezmienność otoczenia. Możliwość obejrzenia z bliska budynku, realny obraz powierzchni mieszkalnej i przestrzeni rekreacyjnej, ułatwią nam podjęcie decyzji o wyborze przyszłego domu dla naszej rodziny. Kupując nieruchomość z drugiej ręki możemy stać się właścicielem stylowego budynku z historią, takiego jak choćby romantyczny dworek polski, czy chętnie dziś poddawany przebudowom modernistyczny dom „kostka”.

Wybór stylu architektury warto połączyć z analizą użyteczności wnętrza, doborem wielkości powierzchni mieszkalnej do naszych potrzeb, a nawet oceną możliwości aranżacyjnych, jakie ona oferuje. Inaczej bowiem urządza się pomieszczenia o prostych ścianach, inaczej pod skosami. Jeśli lubimy wnętrza pod dwuspadowym dachem, pamiętajmy, że w wielu starych domach strych nie był zaadaptowany do warunków mieszkalnych. Warto wówczas zaplanować dostosowanie poddasza, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia użytkowa budynku. Wiele ofert domów do remontów na sprzedaż we Wrocławiu dotyczy poniemieckich willi. Takie nieruchomości najczęściej znajdują się na Zalesiu, Zaciszu czy Dąbiu.

 

Zalety domu z rynku wtórnego

Nieruchomości z rynku wtórnego, w tym domy do remontu na sprzedaż we Wrocławiu mają szereg zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć: niższą cena budynku niż wybudowanie lub kupienie nowego domu, często lepsza lokalizacja, obecność wszystkich najważniejszych przyłączy, brak konieczności opracowania dokumentacji projektowej oraz szansa znalezienia domu z „duszą”, który przypomina dworek szlachecki czy przedwojenną willę.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Niekiedy działka, na której stoi nieruchomość, ze względu na swoją lokalizację, może już sama w sobie prezentować dużą wartość. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na dom do remontu na sprzedaż we Wrocławiu. Oceniając stan nieruchomości, najlepiej jest zacząć od sprawdzenia stanu prawnego, czyli księgi wieczystej, z której dowiemy się, czy działka nie ma większej liczby właścicieli, niż informuje sprzedawca oraz czy jej hipoteka nie jest obciążona.

Z kolei na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sprawdzimy, czy okoliczne tereny nie zostały przewidziane pod dużą inwestycję, której nie zamierzamy stać się sąsiadami. Tu też znajdziemy informacje o strefach objętych ochroną środowiskową, co może uniemożliwić ewentualną rozbudowę domu. W przypadku nieruchomości typu dom do remontu na sprzedaż we Wrocławiu ważny jest także aspekt emocjonalny. Starsze obiekty bardzo często mają wyjątkowy klimat i położenie. Nie rzadko w skład takiej nieruchomości wchodzi stary sad czy duży ogród, który jest niewątpliwą zaletą.

Wady domów do remontu na sprzedaż we Wrocławiu

Można stwierdzić, że domy do remontu na sprzedaż we Wrocławiu są nieprzewidywalne. Każda nieruchomość z rynku wtórnego to inna historia, a co za tym idzie wymaga indywidualnego podejścia, które bezpośrednio przekłada się na nakłady finansowe jakie trzeb ponieść podczas remontu. Decydując się na dom do remontu na sprzedaż we Wrocławiu należy zwrócić szczególną uwagę na stan dachu, komina i instalacji, żeby później nie przeprowadzać kosztownych prac w nowo zakupionym domu. Ważnym elementem jest również stan okien.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Jedną z większych bolączek starych domów jest to, że są zimne. To podstawowa różnica między domem nowo budowanym a starym – z powodu znacznie gorszego zabezpieczenia przed stratami ciepła ten ostatni ma zimne ściany i okna. Pod tym względem zupełnie zmieniły się standardy budowania. Dlatego ocieplanie domów towarzyszące ich modernizacji jest dziś powszechne. Mniej powszechna jest świadomość, że takie działanie ma wpływ na funkcjonowanie instalacji grzewczej. Bo jeśli dobrze ocieplimy dom, nie będziemy musieli go ogrzewać tak bardzo jak dawniej. Potrzeba będzie do tego dużo mniej energii. Ale czy stary kocioł i grzejniki będą wtedy dobrze działały? Ich moc grzewcza może być w nowych warunkach zbyt duża. Kolejną ważną kwestią jest instalacja elektryczna, dawniej przeciętne gospodarstwo domowe zużywało znacznie mniej prądu. Współcześnie duża ilość sprzętów elektrycznych generuje potrzebę wymiany instalacji.

W domach do remontu na sprzedaż we Wrocławiu nawet jak jest ona w dobrym stanie może być po prostu nie wystarczająca i będzie wymagała wymiany. W przypadku wielu nieruchomości z rynku pierwotnego wymagany jest już generalny remont wszystkich elementów domu. Wymiana okien na plastikowe, ocieplenie, zmiany konstrukcyjne. Wymiana instalacji, przygotowanie do wykończeniówki itd. Taki remont będzie dla nas największym obciążeniem finansowym i tak naprawdę nie jest dużo tańszy od budowy nowego domu. Remont duży potrafi sięgać nawet 70% kosztów budowy nowego domu. Decydując się na dom do remontu na sprzedaż we Wrocławiu bardzo ważne jest sprawdzenie najważniejszych dokumentów.

Problemy mogą powstać zarówno na gruncie prawnym jak i administracyjnym, dlatego lepiej poświęcić nieco czasu niż kupować kota w worku. Najważniejsze dokumenty, nad którymi powinniśmy pochylić się w czasie kupowania domu z runku wtórnego to księgi wieczyste – można przejrzeć je nawet online, prawo własności i hipoteka, wypis i wyrys z ewidencji gruntów – jeśli chcemy ocenić rzeczywiste rozmiary działki, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, stan prawny urządzeń technicznych – np. studnia czy szambo mogą nie leżą na terenie należącym do kogoś innego, decyzja o pozwoleniu na budowę – jeśli właściciel jej nie posiada, należy sprawdzić samodzielnie, czy nie jest to samowola budowlana, projekt budowlany lub inwentaryzacja obiektu w przypadku starszych budynków, dziennik lub dzienniki budowy, projekt podwykonawczy instalacji sanitarnej i elektrycznej, umowy z dostawcami mediów, certyfikat energetyczny budynku, protokoły z obowiązkowych kontroli stanu technicznego instalacji gazowych czy przewodów kominowych.