Mury domów przedwojennych na sprzedaż we Wrocławiu były świadkami niejednej historii. Stały w czasie wojny, często poranione, z bliznami po kulach w drewnianych roletach. Najgorsze miały dopiero przed sobą: dzielone na części, latami nieremontowane, czekają na kogoś, kto je ocali.

Spis treści:
Pożądane oferty na rynku nieruchomości
Korzyści i zalety
Ceny przedwojennych willi
Stare wille poszukiwane
Kto kupuje stare domy?
Kto je sprzedaje?
Pogodzić stare z nowym

Przedwojenne domy we Wrocławiu to jedne z najbardziej pożądanych ofert sprzedaży na rynku

Mury przedwojennych domów na sprzedaż we Wrocławiu były świadkami niejednej historii. 

Według analityków WGN domy przedwojenne nie sa dla ludzi niecierpliwych. Remont starej willi to jak obieranie cebuli – trzeba zedrzeć wszystkie warstwy farby, kolejne tapety naklejane latami jedna na drugą, by tylko przykryć wilgoć i powstające grzyby. Najczęściej remont takiego domu trzeba zacząć od wymiany drewnianych stropów, wszystkich instalacji, gruntownej naprawy dachu. Koszty ogromne, w niektórych wypadkach dorównujące cenie samej nieruchomości. Ale przedwojenne domy mają sporo zalet a przede wszystkim zaklęta w kamieniu duszę.

Domy przedwojenne we Wrocławiu na sprzedaż z rynku wtórnego – korzyści i zalety

Niewątpliwym atutem przedwojennych domów na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu jest ich dogodna lokalizacja. Nieruchomości bardzo często mieszczą się w pobliżu centrum miasta lub na innych, atrakcyjnych osiedlach czy dzielnicach. Istniejąca infrastruktura oraz bliskość podstawowych punktów usługowych, handlowych i ośrodków służby zdrowia pozwala cieszyć się łatwością przemieszczania.
Ponadto często wyremontowany lub odświeżony, a nierzadko również umeblowany dom z rynku wtórnego nadaje się od razu do wprowadzenia. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najszybszym zamieszkaniu i które nie chcą tracić czasu na remonty, wykańczanie czy wyposażanie nieruchomości.

Ile trzeba zapłacić za starą willę?

Zdaniem wrocławskich pośredników z WGN ceny ofertowe starych domów zaczynają się od 900 tysięcy w górę. Na temat tego, dokąd sięga „góra”, zdania są podzielone: jedni mówią o kwotach na poziomie 1,2 - 1,5 mln zł, inni jako rekordowe podają sumy rzędu 2 mln. Z analiz WGN wynika, że najwyższe ceny osiągają domy na Krzykach i Biskupinie. Na Krzykach można spotkać największe domy, a właściwie rezydencje, ponieważ w tej części Wrocławia mieszkali kiedyś najbogatsi Niemcy. Zaletą nieruchomości w tej dzielnicy są bardzo duże ogrody, natomiast domy na Biskupinie stoją ciaśniej i mają mniejsze działki ale są położone w bardziej zielonej i spokojniejszej częsci miasta.

W starym domu taniej można kupić samodzielne mieszkanie, bardzo często nawet całe piętro. Ceny takich mieszkań zależą przede wszystkim od metrażu i oczywiście dzielnicy.

Wahają się one średnio od 400 - 500 tysięcy zł do miliona. Prawie zawsze trzeba mieć jednak świadomość, że kupuje się mieszkanie do całkowitego remontu i cena nieruchomości to dopiero początek wszystkich wydatków.

Przedwojenne domy na sprzedaż we Wrocławiu poszukiwane

Pomimo potencjalnych kłopotów z tego typu nieruchomościami chętnych na przedwojenne domy we Wrocławiu na sprzedaż nie brakuje. Zdaniem doradców WGN takie miejsca cieszą się zainteresowaniem nie tylko ze względu na ich niepowtarzalny wygląd, ale również, a w niektórych wypadkach przede wszystkim, ze względu na lokalizację.

Karłowice, Zacisze, Grabiszynek, Leśnica i oczywiście Krzyki oraz Biskupin to miejsca, które najczęściej wymieniają poszukiwacze starych domów. Z analiz WGN wynika, że poszukiwania wymaroznej nieruchomości zawsze zaczyna się od dzielnicy, a dopiero na drugim miejscu jest to, jak ten konkretny dom ma wyglądać.

Kto kupuje stare wille?

Osoby, które już wcześniej mieszkały w podobnym miejscu lub kojarzy się im ono z domem, w którym kiedyś mieszkali ich babcie i dziadkowie, koneserzy starych nieruchomości, wielbiciele rzeczy nietypowych, rzadkich. Dla niektórych jest to snobizm, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa – chcą oni zamieszkać w ciekawym miejscu, w domu, który ma swoją historię, nie przypomina współczesnych budynków, jest po prostu inny.

Kto pozbywa się starych willi?

Najczęściej starsze osoby, które mają kłopoty z utrzymaniem tak dużej powierzchni, z ogrzewaniem jej w zimie. Przeważnie nie mają też one środków na wykonanie niezbędnych, kosztownych remontów. Często sprzedającymi są osoby, które oddziedziczyły taką nieruchomość w spadku lub sprzedaż łączy się z dzieleniem majątku po rozstaniu.

Przedwojenne domy na sprzedaż we Wrocławiu - pogodzić stare z nowym

Przy remoncie przedwojennnego domu we Wrocławiu na sprzedaż najłatwiej oczywiście jest wszystko wyrzucić i urządzić zupełnie od nowa. Ale nie o to przecież w tym wszystkim chodzi. Większą sztuką jest coś ocalić. Nie chodzi tu oczywiście o to, żeby grzać się przy piecu kaflowym, ale może warto zostawić go w jednym czy kilku pomieszczeniach obok nowoczesnego ogrzewania Według analityków WGN najlepiej w takich miejscach sprawdza się umiejętne połączenie nowoczesności z tradycją. Zaskakujący efekt mogą bowiem wywołać zupełnie nowoczesne aranżacje, które będą wykorzystywały atuty takiego miejsca. Stare domy były budowane z cegły, która jest materiałem bardzo przyjaznym człowiekowi. Poza tym w willach są wyższe sufity, przestronne wnętrza, więcej światła . To wszystko daje olbrzymie możliwości dla fanów indywidualnych projektów wnętrz.
Z analiz architektów WGN wynika, że w przedwojennych domach najlepiej sprawdzają się naturalne materiały takie jak kamień czy drewno, które są już w nich obecne. Drewniane są zazwyczaj stropy, schody, drzwi, okna. Czasami stare drewniane okna bywają już tak zniszczone, że nie ma czego ratować. Zamiast się upierać przy ich pozostawieniu, lepiej je wymienić.