Wrocławski rynek domów na sprzedaż oferuje naprawdę wiele różnorodnych nieruchomości. Oferta nieruchomości z tego segmentu jest bogata zarówno w segmencie pierwotnym, jak również wtórnym.

Spis treści:
Kto kupuje?
Charakterystyka segmentu pierwotnego i wtórnego
Najchętniej wybierane dzielnice
Co wybrać – budynek parterowy czy piętrowy?
Ceny w stolicy Dolnego Śląska
 

Kto przegląda oferty domów na sprzedaż we Wrocławiu? Poznaj główne rynkowe tendencje

Tendencje rynku domów na sprzedaż we Wrocławiu i innych polskich metropoliach wskazują, że na zakup własnych czterech ścian decydują się coraz częściej osoby młode oraz w wieku średnim. Statystyki wskazują, że zainteresowanie nieruchomościami z tego segmentu wzrasta szczególnie wśród Klientów w przedziale wiekowym pomiędzy 30 a 40 lat.

Co sprawia, że osoby te decydują się na zakup tak dużej w gruncie rzeczy nieruchomości? Bardzo często na zakup własnego kąta, niezależnie czy mowa o lokalu z rynku pierwotnego czy też z segmentu wtórnego, decydują się młode, powiększające się rodziny. Kupujący, którym brakuje przestrzeni życiowej w obecnym lokum (często jest to niewielkie mieszkanie, jednak zdarza się także, że Klientami są osoby, które potrzebują przeprowadzić się z małego lokalu do większego). Dodatkowym atutem jest nie tylko większa ilość pokoi czy większy metraż, ale także prywatny ogródek czy garaż.

Osobami decydującymi się na zakup własnego kąta są także osoby starsze, w wieku emerytalnym, które mogą pozwolić sobie na zmianę miejsca zamieszkania a także zwiększenie przestrzeni do życia. Osobom starszym często zależy również na zwiększeniu własnej prywatności a także na zyskaniu przestrzeni do relaksu, tj. własnego ogródka, gdzie będą mogli w spokoju wypić poranną kawę, poczytać gazetę czy spotykać się z rodziną i znajomymi.

Drogowskaz do najciekawszych miejsc we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Nowy dom z rynku pierwotnego, czy używany z wtórnego? Na co się zdecydować, planując zakup własnego kąta we Wrocławiu?

Lepiej przejrzeć oferty domów na sprzedaż z rynku pierwotnego czy może zainwestować w nieruchomość z wtórnego? Duża część kupujących we Wrocławiu i innych miastach Polski zadaje sobie to pytanie, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno budynki używane jak i nowe posiadają swoje zalety oraz wady.

Segment wtórny

W przypadku budynków z rynku wtórnego niejednokrotnie możemy liczyć na niższą cenę nieruchomości (w porównaniu z tym samym metrażem budynku z pierwotnego). Lokale z segmentu wtórnego usytuowane są też czasami w bardzo atrakcyjnych lub prestiżowych lokalizacjach. Jak wiadomo, ilość wartościowych gruntów, na którym zależy zarówno deweloperom jak i późniejszym lokatorom nieruchomości, zmniejsza się z roku na rok. To sprawia, że dobrze zlokalizowane lokale mają coraz wyższe ceny. W górę corocznie idą bowiem ceny za grunty budowlane. Lokalizacje na sprzedaż są też budowane coraz częściej na obrzeżach miast, co nie każdemu kupującemu odpowiada. Taka lokalizacja, szczególnie w przypadku osób młodych i aktywnych zawodowo sprawia bowiem, że dojazd do pracy oraz powrót do własnych czterech ścian zajmują dużo więcej czasu, niż gdyby nieruchomość zlokalizowana była w ścisłym centrum miasta. Zwiększają się również miesięczne koszty utrzymania, ponieważ z pewnością u osób takich wzrosną rachunki za paliwo samochodowe.
Niewątpliwą zaletą nieruchomości używanych może być więc ich dobre usytuowanie.

Kolejną zaletą jest standard wykończenia. W zależności od preferencji danego kupującego, można zawęzić ofertę do konkretnych lokali, które odpowiadałyby gustowi kupującego. Kupienie gotowych, wykończonych czterech ścian skróci czas przeprowadzki. Dodatkowym atutem jest fakt, że podczas wykańczania nieruchomości często początkowo założony budżet zostaje przekroczony z powodu zmian lub niezaplanowanych wydatków. W przypadku budynków używanych takie ryzyko jest mniejsze. Oczywiście mowa tu jedynie o wykończeniu, ponieważ oferty z segmentu wtórnego często skrywają szereg wad technicznych lub konstrukcyjnych. Decydując się na zakup konkretnej nieruchomości należy zatem gruntownie zbadać kwestię jej stanu technicznego, aby zminimalizować ryzyko dodatkowych, czasem dużych wydatków na ich naprawę.

Segment pierwotny

Jak ma się sytuacja zalet i wad w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego? Jeśli chodzi o zalety, to jedną z największych z pewnością jest fakt, że w nowo wybudowanym budynku nikt wcześniej nie mieszkał. Nie ma więc konieczności dokonywania remontów (napraw), renowacji pomieszczeń czy zmiany ich urządzenia. Kupując nowe mieszkanie zyskujemy możliwość dowolnej aranżacji, w zgodzie z własnym gustem. Kolejnym atutem jest możliwość dokonywania drobnych zmian w projekcie na etapie budowy (oczywiście jedynie w porozumieniu z deweloperem, który odpowiada za budowę inwestycji). Można zatem uzgadniać zmianę położenia ścianek działowych, decydować odnośnie materiałów użytych do wykończenia itp. To duża zaleta, gdyż w efekcie otrzymujemy bardziej spersonalizowaną nieruchomość do zamieszkania.

Możliwe wady nowych budynków

Jeśli chodzi o wady ukryte, to również w przypadku nowych lokali na sprzedaż mogą one mieć miejsce. Można jednak założyć, że niezaplanowanych remontów z powodu wykrycia takich wad ukrytych będzie zdecydowanie mniej, niż w przypadku kilku lub nawet kilkunastoletnich domów, których uprzedni właściciele mogli dokonywać przeróbek lub napraw na własną rękę z różnym skutkiem.

Jeśli chodzi o wady, to w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego z pewnością należy spodziewać się wyższej ceny. Kolejny minus to wspominana wcześniej lokalizacja oddalona od centrum miasta. Tutaj jednak należy wciąć poprawkę na fakt, że nie dla każdego zamieszkanie w ścisłym centrum dużego miasta stanowi zaletę. Jeśli chodzi o domy w stolicy Dolnego Śląska, to kupujący coraz chętniej decydują się na zakup lokalu, który znajduje się na obrzeżach aglomeracji miejskiej. Jaki jest tego powód? To nie tylko cena, ale również chęć mieszkania i życia w spokoju, w otoczeniu natury. Duży odsetek kupujących skarży się bowiem na zbyt hałaśliwe otoczenie oraz odczucie pędu czasu w przypadku nieruchomości położonych w ścisłym centrum miasta.

Kolejna rzecz, jaką niektórzy mogą uznać za wadę, to konieczność wykończenia nowego lokalu od podstaw. W nieruchomościach takich na próżno bowiem szukać pomalowanych ścian czy pełnego umeblowania. Wykończenie i urządzenie lokalu według własnych preferencji jest oczywiście bardzo korzystne, jednak należy w tym przypadku liczyć się z dodatkowymi, wcale nie małymi kosztami.

Domek jednorodzinny w otoczeniu zieleni
fot. pixabay.com

Analiza rynku domów na sprzedaż we Wrocławiu – poznaj najchętniej wybierane dzielnice

Które rejony Wrocławia są najchętniej wybierane przez osoby szukające domu na sprzedaż? Poniżej prezentujemy najbardziej topowe dzielnice według analizy wrocławskiego rynku nieruchomości.

Krzyki

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się dzielnica Krzyki. Kupujący cenią sobie tę dzielnicę za względny spokój, spore otoczenie terenów zielonych oraz łatwy i dość szybki dojazd do centrum miasta. Dzielnica Krzyki wyraźnie się rozrasta o czym wyraźnie pamiętają władze miasta. Powstają nowe połączenia komunikacyjne, zagospodarowywane są nowe tereny zielone i rekreacyjne. To dzielnica dobra do życia dla rodzin, którym zależy na dogodnych warunkach do życia, oraz aktywnych zawodowo, czyli takich, które muszą mieć dobre połączenie z centrum miasta.

Dużym atutem dzielnicy Krzyki jest jej zabudowa. Przykładowo na Gaju rozgraniczona została wysoka, 11.piętrowa zabudowa mieszkaniowa, a także młodsza część osiedla Gaj, które obejmuje domy oraz niską zabudowę mieszkaniową, tj. maksymalnie do 4 kondygnacji naziemnych. Ceny nieruchomości w dzielnicy Krzyki wyraźnie wzrastają z roku na rok, co zdaje się potwierdzać rosnącą popularność i wzmożone zainteresowanie kupujących tą częścią miasta.

Psie Pole

Kolejną dzielnicą, w której corocznie wyrasta coraz więcej inwestycji mieszkaniowych, jest Psie Pole. Dawniej nie była ona uznawana za zbyt atrakcyjną, jednak obecnie z chęcią właśnie tutaj kupujący poszukują nieruchomości do zamieszkania.

Powodów, dla których kupujący wybierają właśnie ten rejon miasta, jest kilka. Po pierwsze, oferty w dalszym ciągu są tu w atrakcyjnych cenach, porównując choćby z Biskupinem. Psie Pole stale się również rozbudowuje i rozwija. Powstaje tu coraz więcej połączeń komunikacyjnych, dzięki czemu dojazd do innych rejonów miasta nie zajmuje wcale aż tak dużo czasu.

Inwestycje, jakie tutaj powstają, zachęcają do zamieszkania – to często niska zabudowa, skierowana do rodzin z dziećmi. Lokalizacje, które powstają w dzielnicy Psie Pole w ramach jednej inwestycji są nowoczesne i położone w bezpiecznej odległości od drogi. Wielu mieszkańców Wrocławia właśnie tę dzielnicę uważa za najbardziej korzystną do zamieszkania.

Czego poszukują klienci na rynku sprzedaży domów we Wrocławiu? Poznaj najważniejsze różnice między budynkiem parterowym i piętrowym. Jaka zabudowa jest najpopularniejsza?

Jakim typem domów na sprzedaż we Wrocławiu najbardziej zainteresowani są kupujący? Zazwyczaj wybór kupujących rozstrzyga się pomiędzy dwiema możliwościami – budynkami parterowymi oraz piętrowymi.

Urok parterowców

Jeśli chodzi o budynki parterowe, to ich zdecydowaną zaletą jest brak konieczności pokonywania schodów. Jest to aspekt o tyle istotny, że pomiędzy pokojami, a więc i pomiędzy piętrami, mieszkańcy będą poruszać się od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie. Osoby, dla których codzienne wspinaczki po schodach stanowią zbyt duży problem, zdecydowanie powinny skłonić się ku zakupowi lokalu parterowego.

Budowa lokalu parterowego, a zatem również jego końcowa cena transakcyjna, często jest też wyraźnie niższa, niż w przypadku budynków poziomowych. Wynika to z konieczności użycia mniejszej ilości materiałów, jakie potrzebne są do budowy.

W przypadku parterowców dużym plusem jest to, że wszystkie dostępne pomieszczenia rozlokowane są na jednym poziomie, a więc dostęp do nich jest szybki i łatwy.
Do ich minusów można natomiast zaliczyć mniejsze poczucie prywatności. Właśnie z racji tego, że wszystkie pokoje znajdują się na tym samym poziomie, mieszkańcy zawsze będą się mijać w drodze do poszczególnych pomieszczeń. Może to być uciążliwe na przykład w sytuacji, kiedy dzieci zaproszą do siebie znajomych, a na miejscu obecni będą również rodzice, którzy chcieliby odpocząć po całym dniu pracy.

Kolejną wadą jest fakt, że parterowce są zazwyczaj mniejsze, tzn. oferują mniejsza ilość pomieszczeń, niż budynki poziomowe. Kierowane jest to często powierzchnią działki budowlanej, na jakiej powstaje nieruchomość. W przypadku chęci dobudowania każdego kolejnego pokoju, powierzchnia działki budowlanej znacząco by się zmniejszała.

Domy piętrowe, czyli idylla dla dużych rodzin

Jak natomiast jest w przypadku domów poziomowych? Również one posiadają swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o zalety piętrowców, to zdecydowanie można w ich przypadku powiedzieć, że zapewniają większe poczucie prywatności. W przytoczonej wcześniej sytuacji rodzinnej, w przypadku gdyby do dzieci mieszkańców przyszli w odwiedzinach znajomi, mogliby się oni udać na piętro do swoich pokoi, gdzie zazwyczaj dostępna jest również druga toaleta. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że osoby te nie schodziłyby w ogóle (lub schodziły w znacznie mniejszym stopniu) na parter. Tymczasem rodzice właśnie na parterze mogliby swobodnie spędzać czas. Budynek parterowy stanowi więc doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dorastającymi dziećmi, którym zależy na zachowaniu pewnego poczucia prywatności i odrębności.

Kolejną zaletą piętrowców jest możliwość zabudowania na działce większej ilości pokoi. Z racji tego, że budynki te rosną w górę, na parterze aranżowany jest zazwyczaj salon, kuchnia, kotłownia oraz toaleta, natomiast na piętrze (bądź piętrach) kolejne pokoje. Dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnia działki pozostaje większa, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się znacznie większym ogrodem. Kolejną zaletą, którą ceni sobie w lokalizacjach poziomowych wielu kupujących, jest możliwość wyraźnego rozgraniczenia części dziennej od części nocnej. I tak, dla przykładu, na parterze najczęściej znajdują się wszystkie pomieszczenia przydatne za dnia, tj. salon, kuchnia, jadalnia i toaleta, natomiast na piętrze (lub piętrach) znajdują się sypialnie mieszkańców.

Kolejną zaletą tego rodzaju budownictwa jest fakt, że możemy wybudować duży lokal na stosunkowo niewielkiej działce budowlanej. W wielu przypadkach ma to naprawdę ogromne znaczenie.

Jeśli chodzi o wady budowli poziomowych, to zdecydowanie najczęściej jako minus zarzuca się im konieczność wchodzenia po kilka razy dziennie po schodach. Młode osoby zazwyczaj nie zwracają na ten fakt większej uwagi, jednak przy założeniu, że w kupionej nieruchomości chcemy dożyć sędziwych lat, z pewnością na ich przestrzeni zacznie to stanowić problematyczną kwestię. Decydując się na zakup loku piętrowego należy się zatem zastanowić, czy będziemy tam chcieli mieszkać do późnej starości (czy na przykład na przestrzeni 10 lub 15 lat planujemy kolejną przeprowadzkę), a jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to czy wchodzenie po schodach nie będzie stanowiło dla nas w przyszłości poważnego problemu.

Jak widać, oba rodzaje nieruchomości posiadają szereg zalet oraz wad. Dokonanie wyboru pomiędzy tymi dwoma typami budownictwa kupujący opierają na indywidualnych preferencjach.

A co z zabudową? Kilka słów o szeregowcach, bliźniakach i budynkach wolnostojących

Przejdźmy jeszcze do kwestii zabudowy. Czy mieszkańcy Wrocławia chętniej przeglądają oferty sprzedaży budynków wolnostojących, czy może zdecydowanie chętniej analizują dostępność zabudowy bliźniaczej bądź szeregowej? Ciężko to stwierdzić, gdyż preferencje to jedno, natomiast możliwości finansowe, drugie. Nawet jeśli zatem kupujący chętnie wybrałby nieruchomość wolnostojącą, to jego możliwości finansowe mogą pozwolić na zakup co najwyżej budynku w zabudowie bliźniaczej. Różnica w cenie potrafi być bowiem naprawdę wyraźna.

Jeśli chodzi o deweloperów, to zdecydowanie domy wolnostojące stanowią raczej branżowe perełki. Deweloperzy znacznie chętniej budują w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Wiedzą bowiem, że na tego typu zabudowę znajdą większą ilość zainteresowanych kupujących, a to zwiększy ich szanse na szybką sprzedaż nieruchomości. Faktem jest bowiem, że zazwyczaj drogie lokalizacje czekają na chętnych zdecydowanie dłużej.

Pozostaje jeszcze temat otoczenia. Części kupujących zależy na tym, aby budynek znajdował się w prestiżowej okolicy i zapewniał doskonałą komunikację z centrum miasta. Niestety, oznacza to często, że zamieszkanie w takiej lokalizacji nie zapewni ciszy i spokoju, ze względu na duży ruch na pobliskich ulicach.

Z tego względu inna część kupujących zdecydowanie chętniej wybiera domy wybudowane na obrzeżach miast, lub znajdujące się w cichych i spokojnych enklawach, np. zakończone ślepą uliczką, która zapewni, że przed budynkiem nie powstanie droga przejazdowa. Bliskość parków i bogatej infrastruktury również stanowi dla kupujących bardzo istotny aspekt.

Rząd kolorowych kamienic
fot. pixabay.com

Rynek domów na sprzedaż we Wrocławiu na podium cenowym: ile zapłacimy za własne cztery ściany w stolicy Dolnego Śląska?

Wrocławski rynek domów na sprzedaż plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o wysokie ceny nieruchomości. Za ile zatem możemy kupić własny kąt w Mieście Stu Mostów?

W przypadku lokalizacji wolnostojących należących wcześniej do innego właściciela należy mówić o cenie średnio 1 mln złotych za lokal o powierzchni około 150 metrów kw. Jeśli chodzi o oferty z segmentu pierwotnego we Wrocławiu, to w przypadku budynków wolnostojących w powyższej cenie możemy kupić często lokal w stanie deweloperskim. Do ceny końcowej należy doliczyć koszt wykończenia, która może być bardzo zróżnicowana i jej wysokość zależeć będzie od ilości i jakości użytych materiałów wykończeniowych.

Wrocław oferuje naprawdę różnorodny przekrój domów na sprzedaż. Mieszkańcy Dolnego Śląska oraz osoby, które chcą tu zamieszkać, mogą wybierać spośród wielu typów budownictwa. Bogata jest zarówno oferta segmentu wtórnego jak i pierwotnego. Metraże są bardzo zróżnicowane, od poniżej 100 metrów kw., do 250 metrów kw. (w standardowym przekroju poszukiwań kupujących, gdyż wśród ogłoszeń znajdziemy także lokale o znacznie większej powierzchni). Różnorodny jest również rozkład pomieszczeń, także każdy poszukujący kąta dla siebie może wybrać najbardziej dogodne dla siebie rozmieszczenie pokoi.

Ceny nieruchomości mieszkaniowych w stolicy Dolnego Śląska nie należą do najtańszych, jednak w przypadku tego miasta dotyczy to praktycznie każdego segmentu nieruchomości.

Jeśli chodzi o okolicę lokali wystawionych na sprzedaż, to kupujący mają do wyboru zarówno zakup nieruchomości położonych w ścisłym centrum miasta, w prestiżowych rejonach, jak również w bardziej spokojnej okolicy, w otoczeniu terenów zielonych i mniejszego natężenia ruchu w ciągu dnia, na obrzeżach.

Ofertę w Mieście Stu Mostów można zatem uznać za bardzo różnorodną, dzięki czemu każdy kupujący będzie mógł znaleźć lokal dopasowany zarówno do swoich preferencji, jak również możliwości finansowych. To właśnie ta różnorodność i bogata oferta czynią wrocławski rynek tak bardzo atrakcyjnym, a co za tym idzie, chętnie wybieranym przez przyszłych mieszkańców.