Sprzedaż domu we Wrocławiu to dziś okazja na zrobienie niezłego interesu. Stolica Dolnego Śląska jest bowiem jednym z największych miast w całej Polsce i słynie przede wszystkim z wielu zabytków, ale również bogatej oferty kulturalnej oraz wielu możliwości rozwoju zawodowego czy edukacji. Ze względu na dynamiczny rozwój miasta to również doskonałe miejsce do rozpoczęcia własnego biznesu. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę właśnie na Dolny Śląsk. Intensywnie prosperujący tutaj rynek nieruchomości pozwala na korzystną sprzedaż lokalu po atrakcyjnej cenie. Jak należy jednak odpowiednio przygotować się do sprzedaży domu we Wrocławiu oraz w jaki sposób powinno się przejść cały proces, aby transakcja zakończyła się oczekiwanym sukcesem?

Spis treści:
Od czego zacząć?
Stan prawny lokalu
Budynek do remontu
Określenie czasu oddania nieruchomości
Przygotowanie nieruchomości
Zadbaj o profesjonalne zdjęcia
Skuteczna promocja oferty
Prezentacja lokalu
Ostatni etap
Zabezpieczenie w postaci umowy przedwstępnej
Akt notarialny i zmiana umów z dostawcami mediów
Nie zniechęcaj się!
Skorzystaj w pomocy WGN
 

Sprzedam dom we Wrocławiu! Ale od czego zacząć?

Decyzja o sprzedaży własnej nieruchomości – na przykład domu we Wrocławiu - z pewnością jest jedną z ważniejszych, jakie przyjdzie Ci podjąć w życiu. Powodów pozbycia się danego lokalu może być wiele, począwszy od przeprowadzki, poprzez chęć spieniężenia otrzymanego spadku, na życiowych koniecznościach skończywszy. Za każdym razem trzeba się jednak liczyć z tym, że sam proces może trwać miesiącami, a nawet latami. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie przygotowania rozpocząć stosunkowo wcześnie.

Po pierwsze, należy uzmysłowić sobie jaki był główny powód sprzedaży domu. Czy chcemy pozbyć się lokalu tylko dlatego, że nadaje się już wyłącznie do remontu i trzeba porządnie w niego zainwestować, żeby można było w nim później zamieszkać? Czy wręcz odwrotnie, dom jest w idealnym stanie, a musi zostać sprzedany tylko ze względu na zmianę miejsca zamieszkania jego dotychczasowego właściciela? Określenie konkretnych motywów z pewnością pomoże w dalszych etapach przeprowadzania transakcji, a także odpowiednio przygotuje właścicieli na późniejsze pytania ze strony potencjalnych kupujących.

Stan prawny sprzedawanego lokalu

Jeszcze przed wystawieniem ofert, ustaleniem stanu faktycznego obiektu oraz konkretną wyceną, należy przede wszystkim uporządkować wszystkie niezbędne kwestie prawne związane z daną nieruchomością. Trzeba upewnić się, że jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami danego budynku i możemy samodzielnie oraz wedle uznania nim dysponować. Zdarza się bowiem, że mieszkanie należy do rodzeństwa, które odziedziczyło je w spadku po rodzicach. W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie zgody na sprzedaż od wszystkich osób. Tę kwestię należy również odpowiednio ustalić u notariusza. Może on przepisać daną nieruchomość na jedną, konkretną osobę lub przygotować odpowiednie dokumenty, które potwierdzą sprawiedliwy podział majątku uzyskanego ze sprzedaży domu.

W przypadku mieszkania, które wcześniej było wynajmowane, warto dokładnie sprawdzić wszystkie zawarte umowy najmu. Sfinalizowanie transakcji nieruchomości, którą nadal ktoś wynajmuje, może okazać się niemałym problemem nie tylko dla kupującego, ale przede wszystkim dla sprzedawcy.

Biznesowy uścisk dłoni
fot. pixabay.com

Jak prawidłowo wycenić daną nieruchomość?

Oczywiście, do najważniejszych aspektów należy określenie konkretnej ceny, za którą chcemy sprzedać nieruchomość. Warto w tym celu przejrzeć obecne dostępne oferty sprzedaży lokali, charakteryzujących się podobnym metrażem, liczbą pokoi i wyposażeniem. Należy jednak podchodzić do tego w pełni racjonalnie. Nikt w końcu nie będzie chciał nabyć domu, którego cena jest nieadekwatna do faktycznego stanu całego mieszkania. Właściciele chcący pozbyć się nieruchomości po jak najkorzystniejszej dla siebie cenie często znacząco zawyżają jej wartość, która okazuje się być nieadekwatna do obecnych realiów rynkowych. Sprzedawcy sugerują się również subiektywnymi odczuciami związanymi z lokalem, a nawet sentymentami. Trzeba tutaj szczególnie pamiętać, że mimo dobrej kondycji kilkunastoletnie meble nie będą miały takiej samej wartości, jak te kupione chociażby przed rokiem.

Aby nieco ułatwić sobie to zadanie można z góry ustalić widełki cenowe, których granicę będzie stanowić najwyższa oraz najmniejsza kwota jaką chcielibyśmy dostać za lokal. Rozpoczynając od wyższego pułapu w razie braku chętnych można po określonym czasie stopniowo obniżać cenę, aż do momentu osiągnięcia najniższej akceptowalnej dla sprzedającego stawki.

W określaniu ceny szczególnie ważna jest również lokalizacja budynku. Oczywiście nieruchomości, które znajdują się w ścisłym centrum lub w najbardziej popularnych osiedlach będą bardziej pożądane, a co za tym idzie znacząco wzrośnie ich wartość na rynku. Niższą wartością będą z kolei charakteryzowały się obiekty znajdujące się na obrzeżach miast lub wręcz poza ich granicami.

Ważne jest również to, aby realnie ocenić stan techniczny mieszkania. Nie można w żaden sposób zatajać przed nabywcą wszelkich wad lokalu, chociażby występującej sezonowo wilgoci czy niezbyt profesjonalnie podłączonej instalacji. Jeśli kupujący samodzielnie zauważy wszelkie niedoskonałości, o których nie został wcześniej poinformowany, może się to skończyć nawet sprawą w sądzie o odszkodowanie.

Do najważniejszy elementów, które znacząco wpływają na długość przeprowadzenia całego procesu sprzedaży, jest wyznaczenie sposobu zapłaty za wystawioną nieruchomość. Kupujący może sfinansować transakcję biorąc kredyt lub płacąc wyłącznie własnymi środkami. Trzeba jednak tutaj zdać sobie sprawę, że kredytowanie zakupu może przeciągnąć sprzedaż nawet o trzy, cztery miesiące. Z drugiej jednak strony w ten sposób dużo łatwiej znaleźć nabywcę, ponieważ prywatni klienci płacący wyłącznie własną gotówką są nadal rzadkością na rynku nieruchomości.

Budynek do remontu

W przypadku sprzedaży starszych obiektów warto zastanowić się nad gruntownym remontem. Większość nabywców liczy na to, że będzie mogła się przeprowadzić do kupionego mieszkania zaraz po wpłaceniu środków. Inni z kolei wolą dostać lokal w bardziej surowym stanie, który będą potem mogli odpowiednio odrestaurować i wyposażyć wedle własnego gustu i upodobań. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że taki remont sporo kosztuje, chociaż ostatecznie cena takiego lokalu zdecydowanie wzrośnie. Czy jednak na tyle, aby pokryć wszelkie koszty wcześniejszego remontu? Właśnie dlatego potrzebne są szczegółowe kalkulacje.

Określenie czasu oddania nieruchomości

Należy również określić czas, który chcemy przeznaczyć na przeprowadzenie całej transakcji. Osoby, którym zależy na szybkim otrzymaniu pieniędzy za sprzedaną nieruchomość, z pewnością będą bardziej elastyczne i skłonne do negocjacji z przyszłym kupującym. Z kolei ci właściciele, którzy nie muszą w trybie natychmiastowym pozbywać się lokalu, mogą poświęcić nieco więcej czasu na dokładną analizę rynku, a co za tym idzie dostosować warunki sprzedaży do ciągle zmieniających się tendencji.

Dla przyszłych nabywców najważniejsza jest jednak informacja dotycząca momentu zwolnienia domu. Dlatego tak ważne jest, aby w ogłoszeniu o sprzedaży lokalu, zawrzeć możliwy termin przekazania nieruchomości. Większości osób zależy na tym, aby wprowadzić się do nabytego mieszkania bezpośrednio po dokonaniu transakcji. Dlatego w miarę możliwości warto o wiele wcześniej rozpocząć przygotowania związane z opuszczeniem danej nieruchomości.

Dom na sprzedaż
fot. pixabay.com

Przygotowanie nieruchomości do prezentacji

Aby mieszkanie zachęciło nabywców do kupna, należy szczególnie postarać się o jego odpowiednią promocję. Należy przede wszystkim postawić na wartość oraz ukazać lokal w jak najkorzystniejszym świetle. W tym celu warto zapoznać się z deweloperską strategią Home Stagingu. Polega ona głównie na przygotowaniu takiej oferty, która będzie sprawiać dobre pierwsze wrażenie, zainteresuje potencjalnego kupca oraz będzie wyróżniać się na tle innych, konkurencyjnych ogłoszeń.

Oczywiście koniecznością jest wcześniejsze posprzątanie domu oraz pozbycie się wszelkich niepotrzebnych mebli i elementów wyposażenia. Zdarza się bowiem, że lokal charakteryzujący się dobrym metrażem, wygląda na zdjęciach przytłaczająco ze względu na zbyt dużą ilość znajdujących się w nim rzeczy. Nieruchomość musi wydawać się jak najbardziej atrakcyjna, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić nieco więcej czasu nawet najmniejszym szczegółom.

Zadbaj o profesjonalne zdjęcia

Nic tak nie przyciąga uwagi kupujących jak dobrze wykonane zdjęcia. Najlepiej żeby fotografie zrobione były profesjonalnym aparatem, a nie pierwszym z brzegu telefonem komórkowym. Niewyraźne czy zamazane kadry z pewnością nie zainteresują potencjalnych nabywców. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie światło, ale również kąt. Ważne jest również, aby przedmioty na fotografii były jak najdokładniej poukładane. Nieuporządkowane kable, dziura w tapicerce lub brudne naczynia, dodatkowo zaburzą poczucie estetyki, jednocześnie nie wpływając pozytywnie na odczucie związane z danym lokalem.

Warto również do prezentacji dodać zdjęcia najbliższej okolicy czy wejścia do domu. Taki pełny obraz nieruchomości da klientowi gwarancję autentyczności oraz potwierdzi, że nie masz niczego do ukrycia.

Skuteczna promocja oferty

Aby dany produkt czy usługa szybko się sprzedały, konieczne jest przeprowadzenie skutecznej kampanii marketingowej. Dotyczy to również nieruchomości. Samo ogłoszenie musi być przedstawione w sposób przejrzysty oraz konkretny dla odbiorcy. Oprócz suchych opisów dotyczących metrażu oraz ilości pokoi, można wspomnieć o funkcjonalności danego lokalu oraz znajdujących się w pobliżu atrakcji i infrastrukturze usługowo-handlowej. Należy zadbać o odpowiedni styl i interpunkcję, jednocześnie rezygnując z bardziej specjalistycznych sformułowań. Można również umieścić ofertę na popularnych portalach społecznościowych.

Dodając ogłoszenie o sprzedaży lokalu, warto umieścić je na co najmniej dwóch lub trzech serwisach nieruchomościowych. Dzięki temu można znacząco zwiększyć zasięg oferty na rynku. Konieczne jest również podanie konkretnych form kontaktu oraz godzin dyspozycyjności właściciela, który będzie mógł w spokoju odpowiedzieć na wszelkie pytania potencjalnych kupujących.

Prezentacja lokalu

Po znalezieniu zainteresowanych kupców należy dokonać prezentacji sprzedawanego domu. Oczywiście trzeba podkreślić wszystkie zalety mieszkania, jednocześnie ukazując wszelkie mankamenty, jednak w taki sposób, aby nie wpłynęły negatywnie na całkowite odczucia klienta. Cała prezentacja powinna trwać nie dłużej niż godzinę, aby nie zniechęcić nabywców zbyt długimi zachwytami nad lokalem.

Pilnie sprzedam dom we Wrocławiu - ostatni etap sprzedaży nieruchomości

Jeżeli zależy Ci na pilnej sprzedaży domu we Wrocławiu, skup się przede wszystkim na ustaleniu atrakcyjnej ceny, która zachęci potencjalnych kupców i będzie na tyle konkurencyjna, że pozwoli na szybkie znalezienie nabywcy dla Twojej nieruchomości. Trzeba się tu jednak liczyć się z tym, że potencjalni przyszli właściciele będą chcieli negocjować nawet najniższą cenę, często wytykając różne wady lokalu. Zdarza się, że prowadzi to nie tylko do nerwowej atmosfery, ale również konfliktowych sytuacji. Aby skutecznie uniknąć takiego rozwoju wydarzeń niektórzy już z góry ustalają nieco wyższą cenę po to, by ostatecznie mogli ją nieznacznie opuścić, co da klientowi pozorną satysfakcję z korzystnie przeprowadzonych negocjacji.

Zabezpieczenie w postaci umowy przedwstępnej

Jeśli obie strony są zadowolone z proponowanej ceny, nadszedł moment na podpisanie umowy przedwstępnej. Aby transakcja zakończyła się jak najszybciej, warto zawrzeć w niej wszystkie pozostawione wraz z domem przedmioty i meble. Dzięki temu można uniknąć późniejszych nieporozumień czy wątpliwości.

Sprzedaż zostaje jednak całkowicie zakończona dopiero w momencie otrzymania przez sprzedającego wskazanej sumy pieniędzy. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed sytuacjami, w których klient nagle wycofa się z transakcji. W tym celu, należy wziąć od kupującego zadatek liczący nie więcej niż 10% ceny całej nieruchomości. W przypadku rezygnacji, wstrzymanie sprzedaży oraz poświęcony czas zostaną Ci w jakiś sposób zrekompensowane.

Akt notarialny i zmiana umów z dostawcami mediów

Przedostatni etap procesu sprzedaży związany jest ze sporządzeniem aktu notarialnego. Przy okazji można przygotować również protokół zdawczo-odbiorczy, który potwierdzi, że nowy nabywca akceptuje obecny stan techniczny mieszkania i nie będzie wnosił żadnych roszczeń od późniejszych szkód wyrządzonych w lokalu.

Na koniec należy wypowiedzieć wszystkie umowy z dostawcami mediów lub przepisać je na nowych właścicieli. Warto od razu się tym zająć, aby później nie trzeba było ponownie rozwiązywać problemów ze sprzedanym już domem.

Widok na Wrocław nocą
fot. pixabay.com

Nie zniechęcaj się!

Cały proces sprzedaży nieruchomości jest skomplikowany oraz czasochłonny. Trzeba liczyć się z tym, że może to potrwać kilka miesięcy, a nawet lat. Wielu potencjalnych kupujących, mimo wykazania chęci nabycia lokalu, często nagle rezygnuje z transakcji tylko z sobie wiadomych powodów. Być może znaleźli bardziej korzystną ofertę nie tylko pod względem cenowym, ale chociażby w lepszej dla nich lokalizacji. Oczywiście mają do tego prawo. Nie warto jednak się poddawać i nadal sukcesywnie promować swoje ogłoszenie. Należy także pamiętać, że wiele osób będzie dzwoniło, pytało o ofertę, a nawet umawiało się na prezentację, jednak ostatecznie zrezygnują lub nawet bez słowa zaprzestaną dalszego kontaktu. Sprzedaż nieruchomości jest długim i żmudnym procesem. Końcowa satysfakcja z przeprowadzonej samodzielnie skutecznej transakcji okaże się jednak bezcenna.

Skorzystaj z pomocy WGN!

Jeśli szukasz portalu, w którym będziesz mógł dodać swoje ogłoszenie o sprzedaży domu we Wrocławiu, koniecznie sprawdź serwis biura nieruchomości WGN! To jeden z największych portali ogłoszeniowych na rynku, który codziennie odwiedzają tysiące potencjalnych nabywców. To właśnie tutaj masz pełną kontrolę na treścią zamieszczonej oferty, a także udostępnianymi zdjęciami. Aby zamieścić ogłoszenie w serwisie WGN, musisz jedynie wysłać wiadomość SMS, która odblokuje Twoją ofertę sprzedaży aż na dziewięćdziesiąt dni. Dodatkowo możesz mieć pewność, że ogłoszenie ukaże się jednocześnie na pięćdziesięciu portalach nieruchomościowych, docierając do jak największej liczby odbiorców. Już teraz podejmij pierwsze kroki, które pozwolą Ci na skuteczne przeprowadzenie całego procesu związanego ze sprzedażą domu w stolicy Dolnego Śląska. Zapraszamy do współpracy!